Aranżacja balkonu – najważniejsze zagadnienia!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto kupić drewniane osłony na donice bądź wybrać ceramikę, jaka prezentuje się geometrycznie, oraz w dodatku jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie balkony najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę światła na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch owinięty naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na szerszym zaś można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące lub na stałe przymocować kinkiety. Niezwykle znanym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z okresów PRL. Dziś powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Światło świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe zapewniają największe możliwości wyboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest zadowalający (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga gruntownej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, następnie za pomocą młota i dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyciągnąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na których panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez pełny rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezwykle istotne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przeanalizować.

You may also like...