Domy energooszczędne – luksus dla każdego?

Domy energooszczędne to charakterystyczna branża budownictwa. Dzięki promocji i ekologii coraz więcej osób decyduje się na budowę takiego domu, dbając jednocześnie o nasze środowisko.
Wygląda na to, iż wciąż często dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez parę miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie oraz wszystkie wyposażenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed cały rok. Dom pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż eksploatacja domu pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie cieszy się wielką sławą. Spowodowane jest to wysokimi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może stanowić w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaprojektowanym oraz wykonanym domku pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zakwaterowania. Do domków energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu niż dom tradycyjny.

Wartość domku energooszczędnego stale wzrasta, co również należy wziąć pod uwagę tym bardziej, iż domy budujemy zwykle na długie lata oraz dla wielu pokoleń. Jeśli dziś zainwestujemy, to w przyszłości jego lokatorzy będą ponosić mniejsze wydatki eksploatacji.
Podobnie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, jakie maja przydać się do znacznego obniżenia zużycia prądu. Budynki energooszczędne posiadają niższe zużycie prądu, ogrzewania oraz gorącej wody. Rezultat osiągamy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domu, odpowiedniemu usytuowaniu na nieruchomości, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne oraz jego ciepło. Na atencję zasługuje także użycie kolektorów słonecznych (zyskujemy dodatkową moc), bądź rekuperatorów, umożliwiających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W budynkach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące straty energii. Trzeba również liczyć się z niedogodnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w zestawieniu z niesłychanie trwałymi fundamentami i podłogą pozwoli osiągnąć dobre parametry cieplne ścian. Żeby zmniejszyć zużycie energii, w budynkach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domkach pasywnych, często używa się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Odnosi się to głównie do budynków drewnianych a także tych z bali, jakie bardzo często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym wyrażeniem. Dobry budynek to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależy od regionu, w jakim budujemy.

You may also like...