Jak naprawić cieknącą baterię w umywalce?

Cieknie Ci kran w umywalce i nie wiesz jak go naprawić? Zastanawiasz się, czy go naprawiać samodzielnie, czy może wzywać fachowca? Świetnie trafiłeś, ten artykuł jest dla Ciebie! Przeczytaj o tym, jakie są sposoby na naprawę cieknącej baterii w umywalce oraz jakie są najczęstsze tego przyczyny.

bateria umywalkowa

Naprawa baterii umywalkowej – od czego zacząć?

Kran, który cieknie, potrafi być irytujący. Jest to zjawisko, które powoduje powstawanie rdzy i osadu. Poza tym wygląda to nieestetycznie oraz wpływa na zwiększenie opłaty za wodę. Naprawa baterii, która cieknie, nie jest trudna i prawdopodobnie potrafisz to zrobić tylko jeszcze nie wiesz jak. Jeśli jednak okaże się, że z powodu braku narzędzi nie podołasz naprawie hydraulicznej sam, zauaj fachowcowi.

Podejmując samodzielną próbę naprawy najpierw zdiagnozuj problem. Do najczęstszych  przyczyn cieknącego kranu zalicza się między innymi nieszczelną uszczelkę, wylewkę lub napowietrzać. Wysoce prawdopodobne jest, że to właśnie któryś z tych elementów zawiódł. Przyjrzyj się dokładnie miejscu, z którego cieknie, oceń gdzie pojawił się problem.

Naprawa kranu krok po kroku

Gdy cieknie kran, a Ty chcesz zabrać się za naprawę, to w pierwszej kolejności odetnij główny dopływ wody. W przeciwnym razie zalejesz mieszkanie! Centralny zawór wody znajdziesz w piwnicy lub w bliskim otoczeniu wodomierza. Mimo tego pod kran łazienkowy, który naprawiasz podstaw miskę, aby nadmiar wody mógł zejść bezpośrednio do niej. Jeśli zamierzasz wymienić uszczelkę, musisz odkręcić korpus kranu i zdjąć zawór. Tam znajduje się nakrętka, która przytrzymuje uszczelkę. Po jej odkręceniu zdejmij uszkodzony element i załóż nowy.

Jeśli usterkę powoduje uszkodzenie głowicy, będziesz potrzebować klucz, aby zdemontować uchwyt baterii. Po wykonaniu tej czynności samą rozetę można dokręcić ręką. W pierwszej kolejności jednak sprawdź, czy nakrętka jest dokręcona, ponieważ może się okazać, że problem jest błahy.

Z kolei, jeśli okaże się, że problem stanowi cieknąca wylewka, wystarczy odkręcić śrubę, która mocuje wylewkę. Regulując stopień dokręcenia mamy wpływ na jej swobodne poruszanie się na boki.

Konserwacja baterii umywalkowej

Rozkręcenie baterii umywalkowej to idealna okazja do sprawdzenia jej stanu. Przy tej sposobności można ją przeczyścić oraz dokonać ewentualnej konserwacji przy użyciu specjalnych środków do armatury sanitarnej. Jeśli naprawy dokonuje fachowiec, z pewnością nałoży smar silikonowy na poszczególne wewnętrzne elementy kranu. Jeśli wykonujemy naprawę samodzielnie, możemy zakupić tego typu produkty w każdym sklepie z armaturą.

Nie zapominajmy o przeczyszczeniu napowietrzacza, ponieważ to w nim zbierają się liczne zanieczyszczenia typu osad czy kamień. Jeśli zabrudzenie jest bardzo duże na ratunek przyjdzie ocet z wodą. Zanurz w tej miksturze zabrudzony element, a po 10 minutach będzie lśnił czystością. To stary niezawodny sposób, który sprawdzi się w Twoim domu. Był on stosowany już przez nasze prababki, które domowymi sposobami pozbywały się wszelkich zabrudzeń w gospodarstwie domowym.

You may also like...