Kominek w salonie – sprawdź porady ekspertów!

Nie bez przyczyny buduje się w niektórych pomieszczeniach, pozbawionych możliwości podłączenia kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe lub kominy gazowe. Stanowi to polubowne rozwiązania dla tych, którzy checiliby mieć w swoim salonie choćby kawałek tego nastrojowego wyposażenia.
Planując salon z kominem, należy głęboko się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być urządzone lokum. Przeważnie decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu klasycznym z kamienia, kafli lub cegły bądź z surowców przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o równie odpowiedni kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie podstawową dekoracją pomieszczenia, czy też będzie się w nie wtapiał. Należy także pamiętać, że wbrew potocznym opiniom kominek można zastosować także we pomieszczeniach klasycznych, jak i współczesnych. Ogromne znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma także wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci oferują urządzenia przymocowane do ściany, kominki dwustronne bądź narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie osłony kominka, obok naturalnego kamienia możemy wyszukać również prostą, lecz niesamowicie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, jakie wprowadzą do naszego domku klimat wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w wnętrzu jest zaakcentowana przy pomocy odznaczającej się od ścian obudowy bądź odbiegającym także pod względem faktury, ale i także odcienia wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Kominek często umieszcza się też przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą przeważnie ucieka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwoli postawić po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub relaksu na świeżym powietrzu.

Drewno do kominka winno być jej jak najmniej mokre, gdyż gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Niezbędne jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co zapewnia prawidłowe jego działanie.
Należy zawsze pamiętać, iż powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z lżejszych kolorów drewna – albo użyć ciemne drewno, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy także pamiętać, iż kominki opalane drewnem wymagają miejsca na przechowywanie opału. Ponadto należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej więc, by miejsce magazynowania drzewa nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zadeklarujemy, trzeba mieć na uwadze, że jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem dominującym w salonie. Bez względu na to czy preferujemy wygląd nowoczesny lub klasyczny, kominek może być kluczowym punktem naszego salonu. Planując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor i kominek obok siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje estetyczny nieład. Projektanci mieszkań sugerują ulokowanie komina oraz telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak żeby image salonu stanowił logiczną całość. Bezpieczne oraz wygodne w obsłudze są także kominki elektryczne Porównywalnie jak urządzenia ekologiczne nie potrzebują dostarczania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku jednak nie dochodzi nawet do powstania ognia.

You may also like...