Oczko wodne – sprawdź największe zalety!

Oczko wodne to nie tylko znakomity element aranżacji naszej posesji. Oczko może tworzyć miejsce gdzie świetnie się zrelaksujemy oraz mile spędzimy czas.
Zanim zaczniemy z budową trzeba wyposażyć się we wszelkie konieczne produkty: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wskazania kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym łatwiej będzie można ocenić model oraz wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Rozważyć także należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w postaci lamp stacjonarnych stawianych na brzegu lub jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad stawem siatki ochronnej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno pochłaniającym zajęciem. Mini oczko wodne możemy też urządzić w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, pośród krzewów, które umożliwią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich średnich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest także odpowiednie ochronienie foli – dzięki temu ograniczamy ryzyko uszkodzenia jej przez ostre kamienie oraz silnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy również skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii zabezpieczających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą prostą oraz szybką pod warunkiem, że został on odpowiednio zaaranżowany lub zaprojektowany. Zobacz ten tekst i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być dobrana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego wymiar należałoby dobrać tak, by zbiornik podkreślał tylko stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do zbudowania wzniesień, na jakich umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje niebezpieczne i przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej rozłożyste liście ograniczają dostęp słońca do dna zbiornika, a tym samym blokują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można także zainstalować worki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku idealnym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego podstawową wartością będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć odpowiednio brzegi oczka wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem wykorzystywania gotowej konstrukcji jest to, że da się w ten sposób wykonać jedynie małe oczko, bo gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój i mikroklimat, gdyż nawilżają powietrze oraz daje orzeźwiającą świeżość w duszne słoneczne dni. Projektanci ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było umieszczone w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, żeby staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Trzeba podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury brzegów.

You may also like...