Ogrzewanie podłogowe – co musisz o nim wiedzieć?

Od kotła grzewczego po grzejniki – prawie wszystkie składniki układu potrafią wpływać na obniżenie rachunków. Nowe kotły kondensacyjne (gazowe czy olejowe), odpowiednia izolacja przewodów, alternatywne źródła ciepła. Żeby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić określony formularz. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy osiągnąć a także odpowiednio określa sposób analizowania roszczeń, żeby zapobiec możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Jak stwierdzić czy wszystko przebiega dobrze zanim wezwiemy instalatora lub włączymy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed włączeniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt małe to dowód, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wówczas warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czy w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności stworzenia szczegółowego projektu i niesamowicie solidnego przeprowadzenia czynności montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma właściwie żadnej możliwości jego zmienienia lub ulepszenia, bo wymagałoby to zlikwidowania podłóg a także izolacji i wiązałoby się z ogromnymi nakładami. Przed ostatecznym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy niezbędne jest przeprowadzenie kontroli szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed stawianiem na nim posadzki, żeby wylewka właśnie się związała i utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy również odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do układania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się posadzki z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, które idealnie przewodzą ciepło. Dodatkowo produkty wykorzystane do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają odpowiednich certyfikatów a także muszą sprawdzać się w wysokiej temperaturze. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z pomocy wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest uciążliwe i oczywiście niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednakże odnoszenie tego do podgrzewanej podłogi nie ma głębszego celu, gdyż jej temperatura faktycznie nie różni się od tej w całym pokoju. Osoba odpoczywająca z głową blisko pół metra nad ziemią nie jest w stanie rozpoznać, że jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie utrudniać jej odpoczynku. Dlatego też porównanie pompy ciepła albo kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo dobre pod względem ekonomii w produkcji energii i jej późniejszego użycia. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Powszechnie lokale takie nie są podłączone do państwowej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...