Panele podłogowe – postaw na innowację!

Porywając się na postawienie domku czy remont mieszkania jedną z najistotniejszych kwestii, na której koncentrujemy swoją uwagę, jest podłoga. W tej kwestii od lat górują panele podłogowe, jakie są bardzo wygodnym rozwiązaniem, zaś przy tym dobrze wyglądają oraz naśladują drewnianą podłogę.
Drewniana podłoga może tworzyć wiele odsłon, zaś każdy widzi inne cechy. Przed rozpoczęciem prac, trzeba ustalić, czy podłoga jest równa. Jeżeli nie, należy zastosować szpachlowej masy wyrównującej tak, aby nawierzchnia była idealna. Górna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym albo półmatowym. Im znaczniej błyszcząca powierzchnia, tym większe odbicie oświetlenia oraz tym mocniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, które nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają wiele bardziej naturalnie oraz są dedykowane do pomieszczeń bogatych w naturalne światło. W domowych wnętrzach panele zapewniają klimatyczny wystrój. Jednakże decydując się na panele trzeba wybierać te o korzystnych właściwościach a także parametrach. Chociaż panele dość mocno pociągają brud i kurz, to nie powodują większych problemów przy sprzątaniu. Panele należy oczyszczać wyłącznie wilgotną szmatą, jaka nie pozostawia dużej ilości wody. Producenci sprawnie zyskują coraz to ciekawsze wyniki wytwarzając chociażby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Zasada jest niesamowicie prosta – im większa klasa, tym atrakcyjniejszy produkt. Natomiast prawidłowy dobór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, iż panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe klasy – do użytku prywatnego i do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 klas używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na uszkodzenia a także odkształcenia. Porządne gatunkowo panele zaczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się tylko ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (przystosowane są do łączenia na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają solidne zamki, jakie zapewniają trwałość połączeń w okresie użytkowania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bowiem często jakość takich paneli pozostawia wiele do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje właściwe oznakowanie.

Na podstawie układu paneli wedle klasy przydatności, bezpośrednio powiązanym z zwiększeniem ruchu, najlepiej jest dobrać takie o symbolu 23, przeznaczone do salonu, korytarza i oczywiście kuchni – takie panele dadzą nam gwarancje solidności przez lata.
Żeby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze funkcjonalne trzeba wykonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych fragmentów budowy dachu, jako motywu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem oraz urządzeniami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Urządzając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wysokości skosów. Wyższe partie poddasza to kapitalne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, jaką role przyjmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz szczególnie skomplikowanych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez kłopotu dostosujemy do wszystkich zakątków, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do planowania a także adaptacji, jednak jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie pomoże nam aranżację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy przygotować dokładną analizę stanu technicznego obiektu, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont wykonać i czy będzie nam się to dosłownie opłacało.

You may also like...