Czy warto zainwestować w schody drewniane?

Schody drewniane, nawet te tradycyjne, są lekkie oraz z pewnością są długoterminową inwestycją. Po latach korzystania można je pomalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami domu pozwalającymi na przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą stanowić budowę samonośną albo zostać umocowane na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów powszechnie stosuje się drzewo rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, luksusowe schody pochodzą z drzewa zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych szczególnie ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe a także wodne. Pierwszy rodzaj jest produkowany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak i błyszczącym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną powłokę. Lakier połyskujący jest zasadniczo bardziej efektowny i pasuje do stylowych, współczesnych mieszkań, należy jednak pamiętać, iż wszystkie zarysowania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Warto zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby stare, niejednokrotnie ułomne, a także najmłodsi. Z jednej strony budowa musi być odporna na wieloletnie obciążenia, a z innej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

Drewniane schody mają przyjemny i zarazem na tyle neutralny odcień, iż doskonale łączą się z każdym stylem mieszkania. Drewno jest dodatkowo ciepłe w dotyku, więc wolno po nim stąpać boso w każdej porze roku.
Projektując schody warto skorzystać z usług architekta pomieszczeń, jaki pomoże urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość a także solidność, dlatego do produkcji naszych schodów należy dobrać trwałe drewno suszone właściwej wilgotności. Właśnie tak dopasowany naturalny surowiec będzie odpowiednio trwały i wytrzymały, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza rekomendujemy schody z drzewa dębowego a także bukowego, jakie charakteryzują się wyjątkową twardością, wytrzymałością i odpornością na wycieranie. Wartą polecenia propozycją są również schody jesionowe, które realnie nie ustępują dębowym i bukowym pod względem wytrzymałości, a charakteryzują się dodatkowo ciekawym ubarwieniem a także pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz rozmiarów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Bardzo drogie może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drzewa jodłowego lub sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie doskonale prezentują się w wnętrzach niekonwencjonalnych. Dopasowując schody do naszego domu trzeba również uwzględnić ogólny Wygląd całej kompozycji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają mieszkaniu unikalnego klimatu, dlatego warto w nie zainwestować.

You may also like...