Stelaże podtynkowe – postaw na innowację!

Moim zdaniem odnawiając łazienkę od postaw należałoby postawić na stelaż podtynkowy w miejsce tradycyjnego kompaktu. Dla mnie kluczowym faktem jest Design i funkcjonalność – czytaj dalej.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji ukrytej w ścianie. Obecnie rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni wygodne, odpowiednio trwałe, a dodatkowo – podnoszące elegancję i funkcjonalność łazienki. Toaleta z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego klimatu a także wydaje się być przestronniejsze. Jednak, żeby móc radować się taką właśnie ubikacją, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, jakiego wolelibyśmy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej nietypowy stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, iż w większości przypadków większy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym designem i praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób właściwy zamontowany. Potencjalna nieszczelność, która zostanie zauważona już po ukończeniu zabudowy, może dostarczyć nam wielu problemów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża klawisz będzie maskowała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady a także zalety, co świadczy o konieczności dostosowania go do indywidualnych preferencji.

Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Pośród korzyści z użycia tego rozwiązania można wyróżnić, prócz zamaskowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, proste zachowanie higieny wokół toalety.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te dedykowane do misek WC. Jednocześnie ich zastosowanie w łazience jest niezwykle estetyczne i funkcjonalne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu sprawia poczucie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem jedynie ceramika oraz włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja ukryta jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie czystości również samej ceramiki, jak również podłogi w jej pobliżu. Dopasowując stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają podobnie i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo prostszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest wykonana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można zainstalować także w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalistyczne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Należałoby podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też wykorzystać płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki większej wytrzymałości w porównaniu z płytami karton-gips mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać niezbędne w łazience półki bądź możemy wykonać wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zlokalizować i obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w niewielkich łazienkach.

You may also like...